بررسی دلایل خالی شدن باتری خودرو

دشارژ شدن باتری ماشین یا تخلیه باتری چیست و چه عواملی باعث این اتفاق می‌شود بسیاری از رانندگان دلایل دشارژ شدن باتری ماشین را نمی‌دانند و به همین خاطر در این مطلب می‌خواهیم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

تصور کنید یک شب، در حال رانندگی هستید که ناگهان ماشینتان خاموش می‌شود. استارت می‌زنید، اما فایده‌ای ندارد. چراغ‌ها کم‌نور می‌شوند و دیگر هیچ اتفاقی نمی‌افتد. در این مواقع به احتمال زیاد باتری ماشین دشارژ شده است.

این اتفاقی است که برای هر راننده‌ای می‌تواند رخ دهد و تجربه‌ای ناخوشایند و گاه خطرناکی به همراه داشته باشد. عوامل مختلفی برای تخلیه باطری وجود دارند و به همین دلیل در این مقاله از آقای باطری، به برخی از شایع‌ترین دلایل خالی شدن باتری ماشین اشاره می‌کنیم.

دلایل دشارژ باتری ماشین چیست؟

قبل از اینکه به دلایل خالی شدن باطری خودرو بپردازیم، در ابتدا بیایید معنی دشارژ شدن و جزئیاتی از این اتفاق را بررسی کنیم.

باتری ماشین مانند یک مخزن کوچک برق است که انرژی لازم برای روشن شدن موتور، روشنایی‌ها و سایر لوازم برقی خودرو را تامین می‌کند. این باتری توسط دینام در هنگام کارکرد موتور شارژ می‌شود.

زمانی که شارژ باتری ماشین خالی می‌شود، می‌گویند باتری دشارژ شده است. این اتفاق به عنوان خالی شدن باتری یا مردن باتری هم شناخته شده که افراد زیادی از این الفاظ استفاده می‌کنند؛ اما چرا باتری ماشین دشارژ می‌شود؟

هشدار دشارژ باتری خودرو می‌تواند زمانی که موتور روشن یا خاموش باشد، ظاهر شود. علت و راه‌حل این مشکل ممکن است بسته به شرایط، متفاوت باشد.

خاموش بودن موتور خودرو

وقتی موتور خاموش است، باتری توسط دینام شارژ نمی‌شود. باتری تنها منبع تغذیه لوازم برقی خودرو است. اگر از برق زیادی استفاده کنید یا برخی از وسایل را برای مدت طولانی روشن بگذارید، باتری شما خالی خواهد شد.

روشن ماندن ضبط

ضبط حتی زمانی که موتور خاموش است، از باتری برق مصرف می‌کند. اگر برای مدت طولانی بدون روشن کردن موتور آهنگ گوش کنید، باتری شما شارژ خود را از دست می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نحوه عملکرد باتری خودرو و انواع آن

فرسوده بودن سر باتری

سر باتری‌ها، قطعات فلزی رابط هستند که باطری را به کابل‌ها متصل می‌کنند. اگر این قطعات شل یا فرسوده باشند، می‌توانند باعث ایجاد اتصالی ضعیف شده و بازدهی شارژ باتری را کاهش دهند.

قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی بد

 دماهای بسیار گرم یا سرد می‌توانند بر عملکرد و طول عمر باتری شما تأثیر بگذارند. دمای بالا می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد باتری و تبخیر الکترولیت آن شود، در حالی که دمای پایین می‌تواند واکنش‌های شیمیایی داخل باتری را کند کرده و ظرفیت آن را کاهش دهد.

باتری قدیمی یا فرسوده

باتری عمر مفیدی دارد که معمولا بین 3 تا 5 سال است. با گذشت زمان، باتری توانایی خود را برای نگه داشتن و انتقال شارژ از دست می‌دهد. یک باتری قدیمی یا فرسوده می‌تواند به سرعت بعد از پارک کردن خودرو، خالی شود.

وصل بودن شارژرها برای مدت طولانی

بسیاری از خودروهای مدرن دارای درگاه‌های شارژ برای تلفن، لپ‌تاپ یا سایر وسایل الکترونیکی هستند. اگر این دستگاه‌ها را در حالی که موتور خاموش است، وصل نگه دارید، آنها از باتری شما برق می‌گیرند و بنابراین باتری ماشین دشارژ می‌شود.

اتلاف جریان ناخواسته

اتلاف جریان ناخواسته وضعیتی است که برخی از اجزای الکتریکی خودرو حتی زمانی که آن‌ها خاموش هستند، به برق مصرف می‌کنند. این مشکل می‌تواند ناشی از سیم‌کشی بد، سوئیچ‌های خراب یا قطعات الکترونیکیِ معیوب باشد. اتلاف جریان ناخواسته می‌تواند باتری شما را یک شبه یا حتی سریع‌تر خالی کند.

روشن ماندن چراغ‌های جلو یا فن تهویه

چراغ‌های جلو و فن تهویه از پرمصرف‌ترین وسایل برقی در خودرو شما هستند. اگر بعد از پارک کردن خودرو، آن‌ها را خاموش نکنید، به سرعت باتری دشارژ خواهد شد.

اشکال در دینام

دینام قطعه اصلی است که برق خودرو را تولید می‌کند. این قطعه انرژی مکانیکی حاصل از موتور را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و باتری شما را شارژ خواهد کرد. یکی از دلایل خالی شدن باتری ماشین می‌تواند به عملکرد دینام مرتبط باشد. اگر دینام شما خراب باشد، برق کافی تولید نمی‌کند و یا برق غیرقابل کنترلی تولید کرده که می‌تواند به باتری و سایر وسایل برقی آسیب برساند.

وقتی موتور روشن است، دینام باید باتری را شارژ کرده و برای لوازم برقی خودرو برق تأمین کند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است به دلیل برخی مشکلات در سیستم شارژ یا عوامل دیگر، این اتفاق نیفتد.

مسافت‌های کوتاه

رانندگی با خودرو باتری شما را شارژ خواهد کرد، اما تنها در صورتی که به اندازه کافی رانندگی کنید تا دینام کار خود را انجام دهد. اگر مرتباً مسافت‌های کوتاه طی می‌کنید، ممکن است به باتری شما زمان کافی برای شارژ کامل داده نشود. علاوه بر این، اگر در طول این سفرها لوازم برقی زیادی مانند ضبط یا تهویه مطبوع مورد استفاده قرار بگیرد، ممکن است بیش از آنچه تولید می‌شود برق مصرف کنید.

مدار شارژ معیوب

سیستم شارژ شما از چندین قطعه تشکیل شده است که با هم کار می‌کنند تا باتری شما را شارژ کرده و ولتاژ آن را تنظیم کنند. این قطعات شامل دینام، رگلاتور ولتاژ، استارت، سنسورها، فیوزها، رله‌ها و سیم‌کش‌ها می‌شود. اگر هر یک از این قطعات آسیب دیده یا معیوب باشند، می‌توانند مانع از شارژ صحیح باتری یا باعث شارژ بیش از حد و آسیب رساندن به آن شوند.

داشتن تسمه پروانه معیوب

تسمه پروانه، یک قطعه لاستیکی است که اجزای مختلفی را در محفظه موتور شما، از جمله دینام، به حرکت در می‌آورد. اگر تسمه فرسوده یا شل باشد، می‌تواند لیز بخورد و سرعت و توان خروجی دینام را کاهش دهد. این امر می‌تواند منجر به شارژ ناکافی باتری شما شود.

باتری ضعیف یا خالی

باتری ضعیف یا خالی، قطعه‌ای است که نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی شارژ نگه دارد تا خودروی شما را راه‌اندازی کند. این مشکل می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند فرسودگی، آسیب یا استفاده بیش از حد باشد. یک باتری ضعیف یا خالی حتی زمانی که موتور روشن است، نمی‌تواند برق کافی دریافت یا تأمین کند.